Zahvalno euharistijsko slavlje u povodu završetka pontifikata pape Benedikta XVI. u četvrtak 28. veljače u zagrebačkoj prvostolnici predvodio je zagrebački pomoćni biskup Ivan Šaško u koncelebraciji s pomoćnim biskupima Valentinom Pozaićem i Mijom Gorskim te dvadesetak svećenika, javlja Informativna katolička agencija.
Podsjetivši kako smo prije dva tjedna, 11. veljače, nakon vijesti o odreknuću papinske službe, zastali, iznenađeni, pitajući se i pitajući svoje bližnje, tražeći svjetlo i sklad naših očekivanja i Božjega djelovanja, moleći, biskup Šaško je rekao kako za nama ostaje pontifikat u kojemu su se mogli čuti mnogi odgovori, no snaga Benediktove papinske službe, koja zahtijeva puno opširnije i dublja razmatranja, nije samo u odgovorima, nego ponajprije u postavljenim pitanjima koja se tiču Crkve i svijeta. Biskup Šaško podsjetio je kako je Benedikt XVI. govorio o sigurnosti koja ga je pratila u papinskoj službi od početka, o sigurnosti "da Crkva živi od Božje riječi" i onda kada mu je, nakon izbora za papu, u srcu odzvanjalo pitanje: "Gospodine, što tražiš od mene?", pribojavajući se toga tereta. Osam godina kasnije, sada, svjedoči: "Gospodin me doista vodio, bio mi je blizu, mogao sam svakodnevno zamijetiti njegovu prisutnost".
Spomenuvši kako smo ove korizme bili u iščekivanju najavljene enciklike Benedikta XVI. o vjeri, biskup Šaško je rekao: "Razmišljajući o tome da nismo dobili u ruke tekst za razmatranje, shvatio sam da smo od Benedikta XVI. dobili puno više u njegovim posljednjim postupcima – dokument ispisan životom; činom vjere, 'okružnim pismom' u kojemu je sažeo otajstvo pouzdanja u Gospodina i ljepote Crkve. Progovorio je o tome da se ne pouzdaje u ljudsku krhkost i veličinu, da poznaje slabo tijelo i da svoje srce ne odvraća od Gospodina. U tome njegovom činu vidi se poniznost vjere u Boga Stvoritelja; predanost u vjeri u Krista Otkupitelja; snaga vjere u Duha životvorca; djelotvornost vjere u služenju Crkvi". Biskup Šaško istaknuo je kako je Papina gesta odreknuća ispovijest otklona do središnjosti, snage, moći čovjeka i svjedočenje osobe Isusa Krista koji daje takvu slobodu i čovjeka u njegovoj malenosti čini uzvišenim.
"Naime, Benedikt XVI. od samoga je početka prozvao pojave koje ne donose blagoslov, ističući one pojave koje, naročito u Europi, teže izbrisati temelje vlastita identiteta. Nastojalo se najprije ukloniti, pogubiti Boga, što nije moguće. No, sada se na razne načine pokušava ubiti čovjeka, što je puno vjerojatnije. Zbog toga se pokušava preinačiti ili barem drugačije predstaviti istina o ljudskosti, ulazeći u poduhvate kulturalnih obrata, otvarajući ponore ljudske nesreće. Čovjek na svoje poteškoće i najteža pitanja ne može dati rješenja, jer ih ne posjeduje. Zbog toga je svijetu potreban Bog", istaknuo je biskup Šaško.
"Da, bio je to pontifikat koji je izazivao pitanjima i upozoravao da postoje oni koji ne dopuštaju da se ta pitanja čuju", ustvrdio je biskup Šaško, te nastavio "i nama, hrvatskim vjernicima, ostavio je dar ne samo pohoda Hrvatskoj, nego ljubavi kojom je susretao hrvatske vjernike, tako strpljivo i pozorno izgovarajući riječi na hrvatskome, ostavio je četverodjelnu 'poslanicu': o savjesti i kršćanskoj kulturi; o radosti kršćanstva i čudesnoj Kristovoj prisutnosti; o dragocjenosti obitelji i zauzetosti za kršćansku sliku čovjeka; o poniznome služenju i Crkvi i svjedočanstvu do mučeništva". U tom kontekstu podsjetio je i na posljednje papinske riječi na hrvatskome jeziku koje povezuju ljubav, Marijinu zaštitu i uskrsnu vjeru, s blagoslovnom riječju i molbom: "Ostanimo povezani u molitvi i vjeri u Krista Uskrsloga. Rado blagoslivljam vas i vaše obitelji".
Homiliju biskupa Ivana Šaška u cijelosti pročitajte ovdje.